top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPracownia SamoMiłość

Pierwsza wizyta u psychologa - 4 rzeczy, które warto wiedzieć

Udało się. Podjąłeś/podjęłaś decyzję, znalazłeś/znalazłaś odpowiednią osobę i masz już umówiony termin swojej pierwszej wizyty u psychologa. Być może kłębi Ci się teraz w głowie wiele pytań i zastanawiasz się, jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa. Czego się spodziewać? Czy trzeba się specjalnie przygotować?


Stres przed pierwszą wizytą u psychologa jest zupełnie normalny i odczuwa go wiele osób, ale czy jest naprawdę konieczny? Już samo przeżywanie trudności, z którą zgłaszasz się do psychologa, w jakiś sposób Cię obciąża. Wcale nie tak rzadko zdarza mi się usłyszeć pełne ulgi: "Jednak nie było się czego bać!" od osoby wychodzącej z gabinetu. A gdyby tak nie bać się wcale?


Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które sprawią, że poczujesz się pewniej i bezpieczniej.


Do kogo ja właściwie idę?


Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia psychologiczne i legitymuje się tytułem magistra psychologii. Jeśli już na tym etapie pojawiają się u Ciebie jakieś wątpliwości, zawsze możesz poprosić wybranego specjalistę/specjalistkę o okazanie odpowiednich dokumentów (np. dyplomu ukończenia studiów). Żaden wykwalifikowany psycholog nie będzie miał z tym problemu. Jeśli napotykasz opór czy wymówki, to zdecydowanie czerwona flaga.


Najczęściej psycholodzy i psycholożki skupiają swoje zainteresowania na węższych dziedzinach, w których szczególnie kształcą się i rozwijają, na przykład kończąc studia podyplomowe czy uczęszczając na specjalistyczne kursy i szkolenia. Nie da się być dobrym we wszystkim jednocześnie, więc jeśli spektrum oferowanej przez daną osobę pomocy obejmuje przysłowiowe "mydło i powidło", również warto to głębiej przemyśleć.A jeśli komuś o mnie opowie?


Psychologa obowiązuje kodeks etyczny oraz tajemnica zawodowa. Często zdarza się, że dany specjalista czy specjalistka robi notatki w czasie trwania spotkania lub tuż po jego zakończeniu. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, jednak powinieneś/powinnaś zostać o tym poinformowany/poinformowana. Notatki są osobistą własnością psychologa. Nie ma prawa udostępniać ich nikomu ani zostawiać bez nadzoru w miejscach, do których dostęp mają inne osoby. Specjalista czy specjalistka nie może również rozmawiać z nikim o Tobie i szczegółach spotkania z Tobą w sposób, który mógłby pozwalać na Twoją identyfikację. Korzystający z superwizji psycholodzy opowiadają o przypadkach osób, z którymi współpracują, by doskonalić się w wykonywanej pracy pod okiem bardziej doświadczonych mentorów i mentorek. Nigdy jednak nie ujawniają danych osobowych.


Z tajemnicy zawodowej psychologa zwolnić może sąd, jednak tylko w sprawie karnej. W przypadku powołania na świadka, w takiej sytuacji psycholog nie ma możliwości odmówienia składania zeznań. Nie dotyczy to w żadnym wypadku spraw cywilnych (np. rozwodu). Również w przypadku wejścia przez psychologa w posiadanie informacji o poważnym zagrożeniu życia bądź zdrowia, jest on(a) zobligowana do udzielenia pomocy - takiej informacji nie zachowuje dla siebie.Czego mam się spodziewać?


Pierwsze spotkanie w gabinecie (stacjonarnym lub wirtualnym) to przede wszystkim wywiad. Usłyszysz sporo pytań, jednak pamiętaj, że nie masz żadnego obowiązku udzielać na nie odpowiedzi. Jeśli czujesz, że w danej chwili nie chcesz/nie możesz o czymś rozmawiać, poinformuj o tym psychologa - z całą pewnością nie powinien naciskać i "ciągnąć Cię za język". Czasem może Ci się wydawać, że niektóre pytania nie są związane z powodem Twojej wizyty. Uwierz jednak, że nigdy nie służą zaspokojeniu ciekawości specjalisty/specjalistki, a zawsze mają konkretny cel.


Jeśli się stresujesz, możesz przed wizytą spisać na kartce lub w notatce w telefonie rzeczy, które chcesz przekazać. Nie warto również kłamać. Wtedy konsultacja właściwie mija się z celem - specjalista/specjalistka nie znając wszystkich potrzebnych faktów, nie będzie w stanie udzielić Ci odpowiedniej pomocy. Oczywiście, że mówienie o niektórych rzeczach nie jest ani łatwe, ani przyjemne, jednak mijając się z prawdą, szkodzisz przede wszystkim sobie.A jeśli coś mi się nie spodoba?


Zdarzają się sytuacje, w których rozmowa z psychologiem. mogłaby być zdecydowanie bardziej udana. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie każdy psycholog będzie w stanie pomóc każdej osobie. Mimo zachowania wszystkich standardów etycznych i profesjonalizmu ze strony psychologa, ludzie są ludźmi i czasem po prostu nie ma między nimi "chemii". Pamiętaj, że masz prawo dzielić się swoimi refleksjami - w tym oczywiście myślami krytycznymi. Masz prawo powiedzieć, że się z czymś nie zgadasz, że nie odpowiadają Ci zaproponowane pomysły czy propozycje rozwiązań. Nie martw się, że w jakikolwiek sposób urazisz tym specjalistę/specjalistkę. Wręcz przeciwnie - otwarta komunikacja jest najlepszym sposobem prowadzenia rozmowy w gabinecie.Nie zniechęcaj się


Jeśli nie odpowiadała Ci dana osoba, postaraj się nie zniechęcać do szukania pomocy w innym miejscu. Jest naprawdę wielu wspaniałych specjalistów, a poszukiwanie tej jedynej osoby czasem może potrwać. Stawką jest Twoje zdrowie psychiczne, na pewno więc nie warto tracić motywacji!

19 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page